Materiały dydaktyczne - "Filip"
1970-01-01,
Kategoria : SZKOŁA W KINIE
Kino Światowid poleca: materiały dydaktyczne do filmu "Filip". Gramy od 3 do 16 marca. Zapraszamy do umawiania seansów dla grup również poza repertuarem.
Film inspirowany prozą Leopolda Tyrmanda, jego osobistymi doświadczeniami i przeżyciami z okresu okupacji. Tytułowy Filip, Żyd polskiego pochodzenia, to typowy kosmopolita, obywatel świata, który jedynie "prześlizguje się" przez życie. Michał Kwieciński, który jest reżyserem filmu w jego centrum stawia bohatera bardzo nietypowego dla polskieg kina wojennego.
Film jest innym spojrzeniem na wojnę samą w sobie. W obrazie Michała Kwiecińskiego jest ona jedynie tłem, tłem dla opowiedzenia o samotności, traumie i poszukiwaniu miłości - jak mówi reżyser.
"Filip" wymaga od widza dorosłego, dojrzałego spojrzenia na historię opowiedzianą przez twórców filmu. Wręcz brawurowa rol, jaką zagrał Eryk Kulm Jr. skłania widza do myślenia o ludzkiej naturze, moralności, oportunizmie i życiowej bierności. Istotna okaże się z pewnością znajomość realiów życia w czasie II wojny światowej. Film może być znakomitym pretekstem do dyskusji o miłości i nienawiści oraz relacjach między ludźmi i społecznościami.
Film zawiera odważne sceny erotyczne, nagość i wulgarny język. Ukazana jest przemoc i zabijanie.
Informacje o filmie:
Reżyser: Michał Kwieciński
Produkcja: Polska 2022
Obsada: Eryk Kulm jr, Victor Meutelet, Caroline Hartig, Zoe Straub, Sandra Drzymalska, Gabriel Raab, Robert Więckiewicz, Werner Biermeier
Czas: 125 min
Kategoria wiekowa: 17+
Więcej informacji o filmie oraz materiały edukacyjne do pobrania tutaj.